Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy Strona Główna Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy
Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: fotoradary, odpowiedziach, pytaniach

Fotoradary w pytaniach i odpowiedziach
Autor Wiadomość
Robi
Generalny Inspektor


Pomógł: 2351 razy
Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 24203
Wysłany: 2010-02-20, 12:17   Fotoradary w pytaniach i odpowiedziach

Fotoradary w pytaniach i odpowiedziach

Fotoradary pojawił się zaledwie 7 lat temu. Dziś takich masztów w całej Polsce jest 1200 i rośnie z zawrotną prędkością. :!: Ich liczba to chyba jedyny związany z drogami parametr, w którym prezentujemy światowy poziom. :!: Po uruchomieniu 2000 fotoradarów liczba ofiar podobno spadła aż o 38 proc. Zachęcona tymi wynikami polska policja próbuje na siłę wdrożyć projekt automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Automatycznego, czyli opartego na fotoradarach.

Czy wyobrażacie sobie jednorękiego bandytę, w którym prawie każde pociągnięcie za dźwignię kończy się wypłatą gotówki? Fotoradary są jeszcze lepsze. Cały zysk przekazują kasynu.

Ile w Polsce jest fotoradarów?

Policja ma ich 127, straże miejskie i gminne - około 150 z tendencją wzrostową. W sumie pięć razy mniej niż masztów. Do tego trzeba doliczyć 250 atrap masztów i 339 wideorejestratorów, a więc kamery zamontowane w radiowozach.

Na jakiej zasadzie działają?

Ustalają prędkość, mierząc opóźnienie powracającej fali elektromagnetycznej. Jeśli obliczona w ten sposób prędkość auta jest wyższa od ustawionej przez obsługę fotoradaru, urządzenie wykonuje zdjęcie (czasem towarzyszy temu błysk lampy fotograficznej przesłoniętej czerwoną blendą, by nie oślepić kierowcy).

Zwykle te same urządzenia potrafią pracować na trójnogu lub maszcie. Najbardziej znane to polski Fotorapid i czeski Ramer. Najbardziej uznane - to niemiecka Multanova 6F i rosyjska Iskra (foto/wideorejestrator z funkcją robienia zdjęć).

Ile co roku robią zdjęć?

W całej Polsce w zeszłym roku fotoradary wykonały ponad 400 tys. zdjęć, na podstawie których nałożono 150 tys. mandatów na łączną kwotę 27 mln złotych. Oczywiście techniczne możliwości fotoradarów są dużo większe (jeden może zrobić 20 tys. zdjęć rocznie), ale ich wydajność limitowana jest mocą przerobową pracowników policji identyfikujących sprawców wykroczeń na podstawie zdjęć.

Jakie są skutki ich działania?

Najbardziej bezpośredni efekt to obniżenie prędkości jazdy na dystansie od 500 do 1000 metrów. Choć fotoradar nie daje gwarancji, że kierowca będzie jechał wolniej na całym odcinku obowiązywania ograniczenia, to - jak pokazują statystyki - i tak przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. W pobliżu fotoradarów liczba wypadków drogowych spada średnio o 20 proc.

Po jakim czasie zwraca się fotoradar?

Biorąc pod uwagę, że jego koszt to 100-150 tys. zł, a roczny zysk to od pół do 2,5 miliona złotych, łatwo obliczyć, że najpóźniej po kwartale. Największe zyski fotoradary generują zaraz po zamontowaniu, gdy działa jeszcze element zaskoczenia.

Na co idą pieniądze z fotoradarów?

Z policyjnych - zasilają skarb państwa. Z gminnych lub miejskich - lokalne budżety. Znany jest przypadek zagrożonej upadłością gminy, która uratowała budżet i uchroniła się przed zarządem komisarycznym wypożyczając fotoradar i zatrudniając strażnika miejskiego na pół etatu.

Czy fotoradar może stać gdziekolwiek?

Straż miejska i gminna musi uzgadniać z policją ich lokalizację. Jeśli ta uzna, że chodzi o miejsce newralgiczne dla bezpieczeństwa, wyraża zgodę. Czasem z inicjatywą zamontowania fotoradaru występują sami mieszkańcy, licząc na to, że w ten sposób skłonią kierowców ciężarówek do wyboru trasy nieprzebiegającej przez ich miejscowość.

Czy fotoradar musi być oznaczony?

Stacjonarny tak (na początku był to żółty znak ostrzegawczy, teraz to niebieska tablica informacyjna), przenośny nie. Rzadko, ale zdarza się, że obsługujący fotoradar funkcjonariusze ukrywają go przed oczami kierowców (np. pod podniesioną klapą bagażnika). Inaczej niż np. w Szwajcarii czy we Francji, w Polsce nie ma jeszcze zwyczaju maskowania fotoradarów np. w koszach na śmieci....jeszcze

Jaki jest zakres tolerancji fotoradaru?


W Polsce zwykle ustawia się je na 20-25 km/h ponad dozwoloną prędkość. Z relacji samych kierowców wynika, że fotoradary Straży Miejskiej lub Gminnej mają bardziej restrykcyjne ustawienia - czyli robią zdjęcia już przy niższych prędkościach. Jeszcze mniejszy zakres tolerancji sprawiał, że urządzenie fotografowało niemal każde przejeżdżające auto, szybko wyczerpując pojemność dysku pamięci wewnętrznej.

Czy każdy błysk z fotoradaru oznacza zdjęcie?

Nie. Od zeszłego roku policja stosuje fotoimitatory. Są to radary wyjęte ze starych mierników prędkości SRD 87 i podłączone do lampy błyskowej. Nie robią zdjęć, lecz błyskają na postrach. Można je spotkać w całej Polsce. Ich liczba jest już niewiele mniejsza od fotoradarów. Są od nich dużo tańsze, a niemal równie skuteczne, jeśli chodzi o działanie prewencyjne.

Czy każde zdjęcie oznacza mandat?

Nie, bo nie wszystkie mają wartość dowodową. Zdarza się, że są niewyraźne (noc, mgła, deszcz) lub źle skadrowane (gdy np. widać na nich tylko fragment tablicy rejestracyjnej). Początkowo fotoradary robiły zdjęcia z rozdzielczością jednego, dziś trzech megapikseli. Pierwsze fotoradary miały blisko 40-procentowy odsetek nieudanych zdjęć. Teraz nie przekracza on 20 proc.

Co się dzieje jeśli na zdjęciu widać numer rejestracyjny, ale nie widać twarzy kierowcy?

Jeśli właściciel pojazdu zaprzecza, że to on siedział za kierownicą, rozpoczyna się dość żmudna procedura ustalania tożsamości kierującego. Czasem Straż Miejska ułatwia sobie zadanie wysyłając zawiadomienie z informacją, ze jeśli właściciel nie wskaże tego kierującego, to zostanie ukarany grzywną 200 złotych, bez punktów karnych. Jeśli mandat opiewał na 10 punktów i 500 złotych łatwo odgadnąć reakcje osoby postawionej przed taką alternatywą. Dzieje się tak z dwóch powodów: w interesie gminy leży, by sprawa nie oparła się o sąd grodzki, bo wtedy pieniądze zamiast do jej budżetu trafią do skarbu państwa. I dwa - w przypadku gdy gmina korzysta z fotoradaru wypożyczonego od prywatnej firmy, bywa że musi wykazać się produktywnością płacąc od 30 do 45 złotych za każdy uiszczony "fotoradarowy" mandat.

A co, jeśli na zdjęciu są dwa samochody?

Jeśli jadą równolegle - większość fotoradarów nie jest w stanie stwierdzić, który przekroczył prędkość. Choć już pojawiają się fotoradary z precyzyjną linią pomiarową, które radzą sobie z taką sytuacją. Przykładem jest Iskra zdolna wychwycić najszybsze spośród aut jadących w grupie (wystarczy różnica prędkości rzędu 4 km/h). Za jej pomocą można nawet zmierzyć prędkość samochodu z jadącego naprzeciwko radiowozu.

Czy fotoradary potrafią robić zdjęcia od tyłu?

Tak. Jako pierwsza w ten sposób zaczęła wykorzystywać je Straż Miejska. Policja już zaczyna iść jej śladem. - Fotografowanie oddalających się pojazdów ma dwie kardynalne zalety: umożliwia kontrolowanie bezkarnych dotąd motocyklistów oraz uspokaja ruch na dwa razy dłuższym odcinku. Nie wiedząc, w którą stronę fotoradar został wycelowany, mijający go kierowca na wszelki wypadek wstrzyma się z dodaniem gazu.

Ponieważ ustalenie tożsamości kierowcy jest w tym przypadku trudniejsze (nie widać twarzy), z przestawieniem swoich urządzeń policja wstrzyma się najpewniej do czasu wejścia w życie ustawy "fotoradarowej"

Zostaliśmy sfotografowani za granicą. Jakie grożą nam konsekwencje?

Teoretycznie działania policji innych państw są pozbawione podstaw prawnych z powodu braku wspólnych unijnych przepisów. Te, które są, dotyczą ścigania sprawców przestępstw, a nie wykroczeń w ruchu drogowym. A jednak zdjęcia z fotoradarów zaczynają napływać do polskich kierowców z Węgier, Wielkiej Brytanii, Niemiec i ze Szwajcarii. Są sygnały, że firmy windykacyjne próbują egzekwować kary na rzecz władz lokalnych w swoich krajach. Jeśli wykroczenie popełniono w państwach unijnych to czasem prokuratura kieruje do na wniosek o ustalenie sprawców wykroczenia.W większości przypadków zdjęcia z zagranicznych fotoradarów uchodzą naszym kierowcom płazem. Zwłaszcza jeśli okazjonalnie odwiedzają te kraje. Ci, którzy robią to częściej, ryzykują, że podczas kontroli drogowej policja zatrzyma im prawo jazdy, orzekając o krótkotrwałym zakazie prowadzenia pojazdów w związku z popełnionymi wcześniej wykroczeniami. Jest pomysł w głowach naszych polityków aby ujednolicić system punktowy, czyli karać taką samą liczbą punktów za te same wykroczenia. A co do kary - żeby była uiszczana w kraju zamieszkania sprawcy. Prace trwają i pewnie nieprędko się skończą.

Jakie sankcje spotkają obcokrajowca sfotografowanego w Polsce?

Żadne. Jak na razie tacy kierowcy pozostają bezkarni.

Wielu kierowców sądzi, że jeśli odmówi przyjęcia mandatu i sprawa oprze się o sąd grodzki, to ominie ich kara punktowa.

Jest to nieprawdą. Rzadko zdarza się, by sąd grodzki uchylał sankcje za uwiecznione w ten sposób przekroczenie prędkości. Może więc nieco później, ale punkty na konto trafią, w liczbie określonej przez taryfikator.

Kiedy punkty z fotoradaru trafią na nasze konto?

W praktyce nie wcześniej niż po dwóch miesiącach. W przypadku, gdy sprawa trafia do sądu grodzkiego albo gdy właścicielem pojazdu nie jest osoba fizyczna, lecz bank lub firma leasingowa (co wydłuża wianuszek osób zaangażowanych w ustalenie sprawcy), może to się jeszcze wydłużyć. Czas od wykroczenia do ukarania skróci się po wejściu w życie ustawy fotoradarowej.

Gdzie można sprawdzić swoje konto punktowe?

W komendach miejskich, powiatowych lub w komisariatach. Trzeba stawić się osobiście z dowodem tożsamości.

Czy możemy zmniejszyć liczbę punktów na koncie?

Tak, uczestnicząc w jednodniowych kursach organizowanych przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Jeden kurs "zdejmuje" 6 punktów. W ciągu roku można uczestniczyć w dwóch takich kursach. Koszt jednego to około 300 zł.
 
 
osclbn 
Komisarz


Pomógł: 489 razy
Dołączył: 10 Sie 2009
Posty: 5118
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-02-27, 14:27   

Cytat:
Czy fotoradar musi być oznaczony?

Stacjonarny tak (na początku był to żółty znak ostrzegawczy, teraz to niebieska tablica informacyjna), przenośny nie. Rzadko, ale zdarza się, że obsługujący fotoradar funkcjonariusze ukrywają go przed oczami kierowców (np. pod podniesioną klapą bagażnika). Inaczej niż np. w Szwajcarii czy we Francji, w Polsce nie ma jeszcze zwyczaju maskowania fotoradarów np. w koszach na śmieci....jeszcze


Z tego co wiem, to nie jest nigdzie w prawie zapisane że maszt musi być oznakowany. W Lublinie stoi 19 masztów firmy ZURAD i żadnej nie jest oznakowany. Urząd Miasta, który jest ich właścicielem twierdzi, że jest to zgodne z polskim prawem.
 
 
Maryanek
Generalny InspektorPomógł: 308 razy
Dołączył: 01 Sie 2009
Posty: 3024
Skąd: Środa Wielkopolska
Wysłany: 2010-03-02, 22:48   

Trzeba to zgłosić do zarządcy drogi :idea:
_________________
Czytałeś
 
 
RaPi 
Aspirant


Pomógł: 17 razy
Wiek: 29
Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 217
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-03-03, 11:06   

W Lublinie był spory szum w związku z tematem znakowania tablicami fotoradarów.
Zawsze można napisać do którejś z gazet Lubelskich tylko musiałbym widzieć jaka jest podstawa prawna, która nakłada obowiązek stawiania tablic przed FR? W necie nie udało mi się nic na ten temat wyszukać.
 
 
Robi
Generalny Inspektor


Pomógł: 2351 razy
Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 24203
Wysłany: 2010-03-03, 22:40   

Nic nie stoi na przeszkodzie abyś zainteresował gazety bez podstawy prawnej. Szum zapewne zrobi swoje i przyniesie zamierzony skutek. :idea:
 
 
RaPi 
Aspirant


Pomógł: 17 razy
Wiek: 29
Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 217
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-03-04, 22:48   

Jak był ten szum to i gazety o tym pisały i jak widać nic to nie przyniosło.
 
 
Alex 
Aspirant


Pomogła: 272 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 14 Sie 2009
Posty: 2764
Skąd: Szamotuły
Wysłany: 2010-03-05, 09:32   

List do wojewody i tablice sie znajdą :D
_________________
Szamotuły ok
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Support forum by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 18