Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy Strona Główna Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy
Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: do, krwi., odmowy, pobrania, prawo

Prawo do odmowy pobrania krwi.
Autor Wiadomość
renee 
Młodszy Inspektor


Pomógł: 716 razy
Wiek: 33
Dołączył: 19 Sie 2009
Posty: 3692
Skąd: Kraków / Warszawa
Wysłany: 2013-08-08, 09:56   

Takich głupich newsów gazety nie powinny publikować bo zachęcają pijanych cwaniaków do kombinowania.
_________________
ABB Polska - Kraków KKCB - Manager Projekt.
 
 
Jancio54 
Młodszy Aspirant


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 15 Sty 2013
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-08, 10:14   

Dlaczego pijanych cwaniaków, a nie durnych funkcjonariuszy. To działa w obie strony.
NA tej zasadzie masz piratów drogowych co przekraczają prędkość o 10-20 km i sa karani przez nie przeszkolonych funkcjonariuszy , lub co gorsza bezprawnie.
 
 
renee 
Młodszy Inspektor


Pomógł: 716 razy
Wiek: 33
Dołączył: 19 Sie 2009
Posty: 3692
Skąd: Kraków / Warszawa
Wysłany: 2013-08-08, 10:17   

A czemu durnych funkcjonariuszy? On jest od tego aby taki margines eliminował z dróg. Płace podatki na jego prace. Może być metoda morden z buten jak piter napisał.
_________________
ABB Polska - Kraków KKCB - Manager Projekt.
 
 
Asia 
Młodszy Inspektor


Pomogła: 880 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 02 Wrz 2009
Posty: 4393
Skąd: Luboń
Wysłany: 2013-08-08, 13:56   

Ustawa dopiero się pisze zanim wejdzie w życie minie kilka miesięcy na bezprawiu.
 
 
Robi
Generalny Inspektor


Pomógł: 2351 razy
Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 24234
Wysłany: 2013-08-08, 18:55   

Jancio54 napisał/a:
NA tej zasadzie masz piratów drogowych co przekraczają prędkość o 10-20 km i sa karani przez nie przeszkolonych funkcjonariuszy , lub co gorsza bezprawnie.

Nie ma czegoś takiego jak nieprzeszkolony funkcjonariusz wystawiający ci bezprawnie mandat. Jedynie co on może nie przejść szkolenia specjalistycznego RD które uprawnia go np. do posługiwania się urządzeniami pomiarowymi typu VR, ale zawsze ma tzw "opiekuna" z którym jeździ do czasu aż będzie to szkolenie specjalistyczne odbywał. Jako policjant zwykły krawężnik ma prawo wystawić ci mandat za każde wykroczenie drogowe bądź też inne bo przede wszystkim jest policjantem który na dzień dobry przeszedł szkolenie we wszystkich dziedzinach jakie są w Policji.
 
 
Robi
Generalny Inspektor


Pomógł: 2351 razy
Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 24234
Wysłany: 2013-08-09, 16:24   

Cytat:
Badanie trzeźwości nawet w przypadku braku zgody kierującego

Policja ma prawo zażądać od obywatela poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. W razie odmowy osoby badanej poddania się zabiegowi pobrania krwi należy przystąpić do pobrania krwi mimo braku zgody tej osoby, o czym należy ją uprzedzić. Zatem prawo wymaga od kierującego pojazdem jak i od osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia zgodnego z prawem zachowania, w postaci poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Jeżeli swoim zachowaniem osoba utrudnia bądź uniemożliwia dokonanie takiego zabiegu policjant może użyć środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej.

Policja ma prawo do pobierania krwi do badań na zawartość alkoholu w organizmie od osób, wobec których prowadzi czynność, a które nie wyrażają na to zgody. Zgodnie z Ustawą o Policji głównym zadaniem funkcjonariuszy jest wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie sprawców. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, gdzie niezbędne jest ustalenie stanu trzeźwości sprawcy policjant zgodnie z art. 74 § 3 Kodeksem Postępowania Karnego ma prawo poddać taką osobę badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i we krwi. Wówczas od nietrzeźwej osoby pobiera się krew do badań, na co nie jest wymagana jej zgoda.

Należy zauważyć, że w przypadku czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu na drogach uprawnienia Policji do żądania poddania się przez kierującego pojazdem badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu wynikają z przepisu art. 129 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t. j. z 2012 r. Dz. U. poz. 1137, ze zm.). Badanie takie może być przeprowadzone również w razie braku zgody kierującego, o czym należy go uprzedzić (art. 129i ust 3 i art. 129j ust. 4 cyt. ustawy). Warunki i sposób badań na zawartość alkoholu w organizmie u kierującego pojazdem określa ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. j. z 2012 r. Dz. U. poz. 1356, ze zm.). W funkcjonującym w obiegu prawnym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz. U. Nr 25, poz. 117), wydanym na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, została uregulowana kwestia odmowy poddania się zabiegowi pobrania krwi przez osobę badaną. Zgodnie z § 5 ust. 6 cyt. rozporządzenia, w razie odmowy osoby badanej poddania się zabiegowi pobrania krwi należy przystąpić do pobrania krwi mimo braku zgody tej osoby, o czym należy ją uprzedzić. Zatem prawo wymaga od kierującego pojazdem jak i od osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia zgodnego z prawem zachowania w postaci poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie.

Ponadto podkreślenia wymaga, że zgodnie z art. 129k ustawy Prawo o Ruchu Drogowym w razie uczestniczenia w wypadku, w którym jest zabity lub ranny kierujący pojazdem jest poddawany badaniu na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Badaniu takiemu może być poddana również osoba jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem uczestniczącym w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny. Pamiętać bowiem należy, że jeżeli osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia w stanie po użyciu alkoholu czy w stanie nietrzeźwości nie wyraża zgody na przeprowadzenie badania (pobrania krwi), policjant ma prawo wcześniej uprzedzając taką osobę przeprowadzić badanie używając środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej.
policja.pl
 
 
Asia 
Młodszy Inspektor


Pomogła: 880 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 02 Wrz 2009
Posty: 4393
Skąd: Luboń
Wysłany: 2013-08-10, 19:40   

Przecież właśnie o formę przymusu bezpośredniego zakwestionował rzecznik praw obywatelski i dziwnie że takie pismo ukazuje się w tym samym dniu co artykuły w gazetach.
 
 
Robi
Generalny Inspektor


Pomógł: 2351 razy
Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 24234
Wysłany: 2013-08-10, 20:32   

"Przecież" nie napiszą że mają z tym problem bo to dopiero byłaby jazda bez trzymanki.
Ostatnio zmieniony przez Robi 2013-08-12, 16:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Alex 
Aspirant


Pomogła: 272 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 14 Sie 2009
Posty: 2766
Skąd: Szamotuły
Wysłany: 2013-08-12, 09:07   

Przecież :D jak już tak przecieracie razem powiem wam że mnie ta cała policja bawi i jej oświadczenia. Reka w nocniku.Przecierajcie dalej :D fure mam do przetarcia. :rotfl5:
 
 
Asia 
Młodszy Inspektor


Pomogła: 880 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 02 Wrz 2009
Posty: 4393
Skąd: Luboń
Wysłany: 2013-08-12, 11:30   

Nie nabijaj się. Jeżeli nie potrafisz prowadzić dyskusji nic nie pisz.

Cytując rzecznika sądu okręgowego w Białymstoku sędziego Przemysława Wasilewskiego, obecnie nie ma żadnych przepisów, które pozwalają na pobranie krwi przy zastosowaniu przymusu bezpośredniego. koniec cytatu. Policjanci w nieoficjalnych rozmowach podkreślają że prokuratorzy niepotrzebnie wywołali temat zachęcając do obywatelskiego nieposłuszeństwa.
 
 
Piter1303 
Komisarz
Pirat Radiowy


Pomógł: 206 razy
Wiek: 99
Dołączył: 23 Lut 2010
Posty: 763
Skąd: ZCH ZMY FG
Wysłany: 2013-08-12, 13:14   

Ćwiąkalski o wyroku :

Cytat:

- To jest skandal, by pijani kierowcy nie mogli być poddani badaniu krwi. Za chwilę będziemy mieli bardzo poważny problem - alarmuje prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości.


We wtorek "Gazeta Wyborcza" napisała o konsekwencjach marcowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego pobierania krwi np. od pijanych kierowców, którzy spowodowali śmiertelny wypadek. Policja mogła użyć siły wobec sprawcy, by lekarz mógł pobrać od niego krew, jeżeli na to się nie zgadzał. Takie uprawnienie policja dostała na podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 2005 r. Rzecznik Praw Obywatelskich ten przepis zaskarżył do TK. Zdaniem RPO przepis godził "w intymność osoby badanej". Wątpliwości rzecznika podzielił TK. "Nietykalność osobista stanowi konieczny, szczególnie ważny warunek realizacji wolności osobistej człowieka w państwie prawnym, demokratycznym i wolnościowym" - orzekł.Alarm po tym wyroku wywołali prokuratorzy z Rzeszowa. - Gdy pójdziemy do sądu, to oskarżony będzie się tłumaczył, że chwiał się na nogach, bo się źle poczuł, a mówił bełkotliwie, bo był zdenerwowany. Rzeczywistego stężenia alkoholu nie poznamy - mówili nam prokuratorzy.

Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że pracuje nad zmianą przepisów. Mają wejść w życie... za 1,5 roku.

Rozmowa z prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim, byłym ministrem sprawiedliwości :

Marcin Kobiałka:
Dziwi pana, że zmiany w przepisach mają wejść w życie dopiero w styczniu 2015 r.?

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski:
Tak. Najlepszym przykładem, że zmiany w przepisach można przeprowadzić w ekspresowym tempie, jest ustawa hazardowa. W przypadku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego pobierania krwi od pijanych kierowców minęło już ponad pięć miesięcy. Głęboko się dziwię, że ktoś na to nie zwrócił uwagi i tego nie dopilnował. Twierdzenie Ministerstwa Sprawiedliwości, że zmiany do kodeksu karnego wprowadzi się i będą one obowiązywały za 1,5 roku, to jakiś żart.

Dlaczego?

- Bo problem mamy dzisiaj i wszyscy się z nim zgadzają. Prokuratura Generalna twierdzi, że sygnały o problemach do niej nie dotarły. Prokuratorzy z Rzeszowa już dawno temu powinni alarmować swojego zwierzchnika o niedociągnięciach ustawowych. No, ale też każde orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powinno być analizowane w Ministerstwie Sprawiedliwości pod kątem jego konsekwencji.

Pod adresem Rzecznika Praw Obywatelskich, który przepisy zaskarżył do TK, padają zarzuty, że "chroni pijanych bandytów", że "anarchizuje Polskę". Albo taki: "Jakie to wspaniałe, że Rzecznik Praw Obywatelskich pochylił się nad pijanymi kierowcami, którzy rozjeżdżają ludzi oraz nad ich nietykalnością cielesną. Przykład szkodliwej nadgorliwości". Tymczasem RPO nie kwestionuje samych uprawnień służb, tylko twierdzi, że prawo do przymusowego pobierania krwi powinno być uregulowane ustawą, a nie rozporządzeniem.

- RPO ma w pełni rację. To wynika z Konstytucji RP. RPO nie jest powołany po to, by oceniał, komu wyrok przeniesie korzyść, a komu stratę.

Rzecznik jest po to, by pilnował, czy prawa obywatelskie nie są naruszane. On miał nie tylko prawo, ale i obowiązek z takim wnioskiem do TK wystąpić. Ale na ten wyrok powinny zareagować też inne służby. Każdy wyrok TK niesie ze sobą określoną treść. Zanim objąłem stanowisko ministra sprawiedliwości, Trybunał stwierdził, że instytucja asesorów jest niekonstytucyjna, że asesorzy nie mogą orzekać szczególnie w przypadku aresztów tymczasowych. Równie dobrze ktoś mógłby się posłużyć argumentem, że skoro nie mogą orzekać asesorzy, to bandyci będą na wolności. Tak się nie stało. Ze zmianą przepisów udało się zdążyć na czas.

W tym przypadku także oczekuję od Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, że każde z nich śledzi orzeczenia TK i zastanawia się, co dla niego z tego wynika. Jeżeli tak się nie stało, to jest absolutna beztroska. TK jest najważniejszym sądem w Polsce. To nie jest masówka, która codziennie zalewa sądy, czy publikatory z orzecznictwem. Każde orzeczenie ma istotne znaczenie i każde orzeczenie wywołuje poważne konsekwencje w sferze legislatury, stosowania prawa.

A według pana skala problemu, który podnoszą rzeszowscy prokuratorzy, jest naprawdę duża?

- Bardzo duża. To bardzo poważny problem.

To jest skandal, by pijani kierowcy w tej chwili nie mogli być poddani badaniu krwi, bo ktoś coś zaniedbał. W związku z tym będą unikali odpowiedzialności. Jeżeli nie poddadzą się badaniu i nikt ich do tego nie może przymusić, to nikt nie stwierdzi, że on miał 3 promile, 2,5 czy 2 promile.

Z tym się wiąże zupełnie inna kwalifikacja przestępstwa, zupełnie inne zagrożenie karą. Obawiam się, że jeżeli jest tak, jak mówią rzeszowscy prokuratorzy, to będziemy mieli za chwilę bardzo poważny problem z karaniem pijanych kierowców. Zwiększy się ich liczba. Będą się czuli zupełnie bezkarni.

_________________
Północno-Zachodnia Grupa Radioamatorów

 
 
 
Asia 
Młodszy Inspektor


Pomogła: 880 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 02 Wrz 2009
Posty: 4393
Skąd: Luboń
Wysłany: 2013-08-12, 14:02   

Dymisje powinny nastąpić za takie uchybienie.
 
 
Robi
Generalny Inspektor


Pomógł: 2351 razy
Dołączył: 02 Sie 2009
Posty: 24234
Wysłany: 2013-08-12, 16:06   

dinho napisał/a:
Przecież jak już tak przecieracie razem powiem wam że mnie ta cała policja bawi i jej oświadczenia. Reka w nocniku.Przecierajcie dalej fure mam do przetarcia.

Jak tak czasami czytam co piszesz zastanawiam się czy masz jakieś wodogłowie czy inne schorzenie mózgowe. Bez urazy chłopie ale ogarnij się jakoś w tym temacie.
 
 
Piter1303 
Komisarz
Pirat Radiowy


Pomógł: 206 razy
Wiek: 99
Dołączył: 23 Lut 2010
Posty: 763
Skąd: ZCH ZMY FG
Wysłany: 2013-08-12, 18:31   

Trzeba sie na kask albo chełm złożyć :ok:
_________________
Północno-Zachodnia Grupa Radioamatorów

 
 
 
Fox24 
Podinspektor


Pomógł: 356 razy
Wiek: 91
Dołączył: 31 Mar 2012
Posty: 2047
Skąd: ???
Wysłany: 2013-08-12, 19:00   

Czy ktoś z was wczytał się w wyrok TK, ja bym się dobrze na waszym miejscu wczytał i zapoznał ze wszystkim przepisami dotyczącymi pobrania krwi przez Policję, można się zaskoczyć, ponieważ nie jest to taka oczywista oczywistość jak piszą gazety - miłej lektury.


edit:.......ps.out
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Support forum by phpBB3 Assistant
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 18