Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy Strona Główna Forum Fotoradary, Antyradary, Nieoznakowane Radiowozy
Forum Fotoradarów, Antyradarów i Nieoznakowanych Radiowozów Policji z kamerami

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: fotoradaru, miejskiej, nie, strazy, twarzy, widac, zdjecie

Zdjęcie z fotoradaru straży miejskiej, nie widać twarzy
Autor Wiadomość
_tomek_ 
Posterunkowy

Wysłany: 2010-11-11, 11:03   Zdjęcie z fotoradaru straży miejskiej, nie widać twarzy

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na tym Forum

Z góry chciałbym zaznaczyć, iż jestem świadomy istnienia prawomocnych orzeczeń sądowych w podobnej sprawie, m. in. Postanowienia Sądu Rejonowego w Kościerzynie z 14 grudnia 2009 r., sygn. II Ko. 417/09

W związku z tym, iż samochód, którego jestem właścicielem został uchwycony przez fotoradar należący do straży miejskiej, otrzymałem odpowiednie wezwanie, z załączonymi oświadczeniami i kopią zdjęcia. Zdjęcie to nie wskazuje, kto prowadzi samochód, a ja tego nie wiem. Abstrahuję od tego, że standardowo w pouczeniu straż piszę o 3 rodzajach załączonych oświadczeń, a ja tego z numerem 3 nie otrzymałem :? .
Jak już napisałem, nie wiem kto prowadził w ten dzień samochód należący do mnie. Jaką powinienem zastosować procedurę. Udaję się na posterunek straży miejskiej, i stwierdzam tak jak wyżej, że nie wiem, kto prowadził samochód. Potrafię wymienić osoby ale jest ich wiele, w związku z tym pytanie numer 1

1. Czy wymieniać z imienia i nazwiska wszystkie osoby, które mogły w ten dzień prowadzić mój samochód, czy stwierdzić po prostu, że nie wiem, kto to był?

Następnie, domyślam się, iż strażnik zaproponuje mi dobrowolne poddanie się karze za wykroczenie określone w art. 97 Kodeksu Wykroczeń w związku z art. 78 ust. 4 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, polegające na niewskazaniu, komu powierzyłem pojazd. Kolejne pytanie/a

2. Czy podpisać podsunięte mi oświadczenie o w/w treści?

Jesli tak, to

3. Jaka jest dalsza procedura? Płacę mandat i odwołuję się do Sądu Rejonowego w danym mieście?

4. Do jakiego Wydziału Sądu skierować odwołanie?

Jeśli nie podpisywać w/w oświadczenia, to

5. Co robić? :)

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi

osclbn 
Podkomisarz

Wysłany: 2010-11-11, 11:20   

_tomek_, według mnie zgłoś na SM że nie wiesz kto kierował. Oni wtedy powinni zostawić tą sprawę, ewentualnie przekażą ją policji.

_tomek_ 
Posterunkowy

Wysłany: 2010-11-11, 13:28   

czyli, rozumiem, że mam nie podpisywać oświadczenia o tym, że nie wiem kto kierował i nie przyjmować grzywny za nie wskazanie kierującego?

Robi 
Generalny Inspektor

Wysłany: 2010-11-11, 14:58   

Spróbuj zasugerować im że przyjmujesz mandat ale bez punktów bo nie wiesz kto prowadził zasłaniając się niepamięcią. Bo to że mandat dostaniesz jest pewne.

Przemo 
Nadinspektor
ABW

Wysłany: 2010-11-11, 15:20   

Strażniki nie mogą teraz dawać mandatu bez punktów. Albo walą mandat za przekroczenie prędkości czyli kasa + punkty albo za niewskazanie muszą sprawę przekazać Policji ew sądowi.

_tomek_ 
Posterunkowy

Wysłany: 2010-11-11, 15:54   

Robi napisał/a:
Spróbuj zasugerować im że przyjmujesz mandat ale bez punktów bo nie wiesz kto prowadził zasłaniając się niepamięcią. Bo to że mandat dostaniesz jest pewne.

a jak się do tego co napisałeś ma przytoczone przeze mnie wcześniej orzeczenie?

http://www.fotoradary.net...arow-vt1224.htm

Przemo napisał/a:
Strażniki nie mogą teraz dawać mandatu bez punktów. Albo walą mandat za przekroczenie prędkości czyli kasa + punkty albo za niewskazanie muszą sprawę przekazać Policji ew sądowi.

Czy orientujesz się jak na policji może wyglądać przebieg zdarzeń? W sądzie to sobie już raczej wyobrażam, ponieważ sprawa byłaby tam wszczęta niejako z urzędu

Robi 
Generalny Inspektor

Wysłany: 2010-11-11, 17:04   

Tzn. o co konkretnie pytasz :?:

_tomek_ 
Posterunkowy

Wysłany: 2010-11-11, 17:50   

jeżeli sprawa skierowana zostanie na policję, to czy zaproponują te same rozwiązania co straż miejska (te same oświadczenia) i czy będą opierać swoje działanie o te same przepisy? Co zrobią, jeśli oświadczę, że nie potrafię określić, kto jechał samochodem?

Przemo 
Nadinspektor
ABW

Wysłany: 2010-11-11, 18:58   

Policja może tobie dać mandat za nie wskazanie kierujacego bez punktów.

_tomek_ 
Posterunkowy

Wysłany: 2010-11-11, 20:42   

No to wracamy do pierwszego posta.

Czy jak policja da mi mandat za nie wskazanie osoby kierującej, to lepiej jest go przyjąć i się odwołać do sądu (mniemam, że tak, przytoczone orzeczenie), czy go nie przyjmować?

Maryanek
Generalny Inspektor

Wysłany: 2010-11-11, 21:27   

Jeśli dostaniesz go od Policji to od czego chcesz się odwoływać :?: Płacisz i po zabawie.

_tomek_ 
Posterunkowy

Wysłany: 2010-11-12, 08:44   

Nieważne, poradzę sobie

wszystko sprowadza się do tego, że ja nie chce zapłacić tego mandatu, ponieważ zdjęcie nie przedstawia kto prowadził samochód, a ja nie potrafię tego wskazać. Karanie mnie za nie wskazanie osoby prowadzącej, jeśli obiektywnie nie potrafię tego zrobić, na podstawie przytoczonego wcześniej orzeczenia Sądu Rejonowego w Kościerzynie z 14 grudnia 2009 r, jest bezpodstawne.

To o co głównie mi chodziło, to czy wobec powyższego, lepiej jest przyjmować mandat i się odwoływać, po zapłaceniu go, do sądu, czy go nie przyjmować i spowodować, iż z automatu sprawa zostanie skierowana do sądu

andrzej59 
Komisarz

Wysłany: 2010-11-12, 14:13   

_tomek_ napisał/a:
To o co głównie mi chodziło, to czy wobec powyższego, lepiej jest przyjmować mandat i się odwoływać, po zapłaceniu go, do sądu, czy go nie przyjmować i spowodować, iż z automatu sprawa zostanie skierowana do sądu

Bardziej logiczne jest nie przyjmowanie mandatu. Przyjęcie mandatu niejako jest wyrażeniem racji nakładającego mandat. W drugim przypadku jest zasadne gdy są przekroczone jakieś procedury ( np. upłynął jakiś termin itp.) a nie kwestia samego wykroczenia.
Z tego co piszesz wykroczenie było ewidentne, więc w jakiś sposób kara też powinna być nałożona - kompromis, płacisz a nie masz punktów.
Wymiganie się bez płacenia i bez punktów raczej nie realne.

Alex 
Sierżant Sztabowy

Pomogła: 247 razy
Wysłany: 2010-11-12, 15:22   

Chyba że masz znajomości to się wywiniesz albo pracujesz w <R>

andrzej59 
Komisarz

Wysłany: 2010-11-12, 17:20   

Chyba że .......... samochodem jechało kilka osób mających uprawnienia i są głęboko przekonane, że to one w czasie zrobienia zdjęcia prowadziły samochód i podpisało (każde osobno) stosowne oświadczenia.

Odpowiedz do tematu